A hitelesítés jelentése sokaknak összekeveredik a kalbirálás fogalmával. Cikkünkből kiderül, hogy a mérőeszköz hitelesítés miért elengedhetetlen része az autószervizek professzionális működésének.
Nélküle nem rendelkezhetnek hatósági jóváhagyással ezek a szervizek, ami bizonyítaná, hogy egy adott eszköz a biztonságos és precíz használatra készen áll. A Tools Control csapata az eszközkezelés, eszközbeszerzés, kalibrálás és felülvizsgálat szolgáltatásai mellett a mérőeszköz hitelesítés folyamatának elvégzését is segíti, ezzel is csökkentve az ügyintézési terheit partnercégeinek.
Mit jelent a hitelesítés?
Honlapjain a Magyar Kormány tájékoztat a hitelesítés pontos törvényi fogalmáról.
A hitelesítés fogalma:
Joghatással járó mérés csak a mérési feladat elvégzésére alkalmas hiteles mérőeszközzel (hiteles anyagmintával), vagy használati etalonnal ellenőrzött mérőeszközzel végezhető. A hitelesítés mérésügyi hatósági tevékenység, melyet csak feljogosított hitelesítő végezhet.
A hitelesítés folyamatát a következő módon határozhatjuk meg:
- célja a mérésügyi előírásoknak és követelményeknek való megfelelés ellenőrzése egy adott eszköz kapcsán
- típusát tekintve a hitelesítés lehet:
- első,
- időszakos,
- javítás
- a folyamat lépéseihez tartozik:
- mérőeszköz típus ellenőrzés,
- méréssel vizsgálat a hitelesítési hibahatárnak való megfelelőségről,
- hivatalos tanúsítás az eredményről írásos dokumentummal
A felülvizsgálatot vagy a mérésügyi szerv hivatalában végzik, vagy lehetőség van korábban már elismert laboratóriumban is elvégezni a folyamatot. Ez természetesen csak akkor lehetséges, ha a labor rendelkezik az adott eszköz hitelesítéshez szükséges engedéllyel és eszközparkkal.
Milyen gyakran van szükség hitelesítésre?
A hitelesítés részletes leírását meg lehet találni a folyamatot szabályozó törvény leírásában: a 127/1991. (X.9) kormányrendelet a mérésügyről szóló törvény végrehajtásáról.
Jogi szöveget azonban nem sokan szeretnek olvasni, így álljanak itt a legfontosabb tudnivalók a hitelesítés érvényességi idejéről:
- 4 évet meghaladó érvényesség esetében a lejárati dátum évének utolsó napja
- 4 éven belüli érvényesség esetében a lejárat a hitelesített kezdő időpontjához igazodik
A mérőeszköz viszont automatikusan elveszíti a hitelességét, ha:
- a hitelesítési időtartam lejárt (alapeset)
- a hitelesítést bizonyító azonosítót az eszközről eltávolították, esetleg megsérült
- a hitelesítési bizonyítványt, tanúsítványt megváltoztatták
- a tanúsító érvényteleníti a hitelesítést
- olyan javítást vagy módosítást végeztek az eszközön, aminek a hitelesítésre szoruló funkciója változott
- adott eszközt – melyet csak adott helyen lehetett használni – elmozdítottak
Kinek van szüksége mérőeszköz hitelesítésre?
Minden olyan szerviznek és üzemnek hitelesítenie kell a mérőeszközeit, amelyben a törvényben meghatározott mérőeszköz használatban van.
Egy-egy átlagos szerviznek akár több tucat hitelesítésre szoruló eszköze van. Ha nincs megfelelő tapasztalat, adminisztrációs folyamat és szoftveres támogatás a hitelesítési során, az üzemek könnyen megfeledkezhetnek a szükséges hitelesítésről, ami büntetéshez vezet.
A Tools Control profi csapata abban segíti ügyfeleit, hogy a mérőeszközök kalibrálási és hitelesítési feladatait szakszerűen és időben elvégzi (https://toolscontrol.hu/meroeszkoz-kalibralas/). A folyamatot szoftveres támogatással is segítjük, így a kötelező feladatok mellett a folyamatok megszervezésében is segítjük ügyfeleinket.